Yatırımcı bültenimize üye olun!


E-posta adresiniz
Adınız
Soyadınız
Bu formu doldurmak suretiyle, paylaşmış olduğunuz kişisel bilgilerinizin, Vesta Global, şirket ortakları, bağlı olduğu kurumlar ve işbirliği içinde olduğu kurumlar tarafından size sağlanacak avantajların sunulabilmesi, satış, pazarlama ve benzer amaçlı her türlü iletişim faaliyetlerinin bildirimi maksatlarıyla, yürürlükteki mevzuata uygun olarak kullanılabileceğine izin vermiş bulunmaktasınız. Aksine yazılı bildiriminiz olmadığı müddetçe, Vesta Global’in size telefon, kısa mesaj, elektronik posta ve mektupla ulaşma hakkı olduğunu kabul etmektesiniz.

Levent Loft

Residence 12

0212 284 17 04

[email protected]

İlanları karşılaştırın

YUNANİSTAN’DA ‘TAŞINMAZ’ ALIMI VE ALTIN VİZE (GOLDEN VİSA)

YUNANİSTAN’DA ‘TAŞINMAZ’ ALIMI VE ALTIN VİZE (GOLDEN VİSA)

Altın Vize (Golden Visa) nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse özel statüsü bulunan bir vize türüdür. Yukarıdaki kriterlere ve tutarlara uygun taşınmaz satın alan ve bunun bedelini satıcının Yunanistan’ın içinde bulunan bir banka hesabına transfer etmek ve belgelemek yoluyla, yatırımcıya ve yukarıda izah edildiği üzere ailesine verilen 5 yıllık ikâmet tezkeresidir.

Altın Vize (Golden Visa) kalıcı bir vize midir?

Yatırımcı satın aldığı taşınmazını satmadığı sürece geçerlidir. Süre bitiminde, taşınmazını elinde muhafaza ettiği taktirde vize yenilenir. Bu manada bir kalıcılığı bulunmaktadır.

Altın Vize başka yatırım kategorilerine de verilmektedir. Yunanistan’da devletin desteklediği büyük yatırım gerektiren ayrıcalıklı dev projeler bulunmaktadır. Bu projeler çerçevesinde yatırım yapanlara da Altın Vize verilmektedir. Ancak konu çok teferruatlı olup, şu anki görüşmemizin dışında olduğundan ve sadece büyük yatırımcının ilgi konusu içine girdiğinden konuyla ilgilenenlerin doğrudan tarafımızla temas etmesi daha isabetli olacaktır.

Altın Vize’yi müteakiben vatandaşlık alabilir miyim?

Altın Vize ile vatandaşlık apayrı konulardır. Şu anda konuştuğumuz konuda vatandaşlık hakkı söz konusu değildir. Sadece ikâmet tezkeresinin yukarıdaki şekilde alınması ve yenilenmesi mümkündür. Yunanistan’da vatandaşlık konusu çok ciddi ve zor bir konu olup, bir çok gerekliliğin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda web sitemizde kısa bir bilgi bulunmaktadır. Ancak konunun yasal yönü bulunduğundan, ilgili kişinin bir Yunanlı avukat ile temas kurması ve çalışması gerekecektir. Elbette, bu noktada firmamızın da ilgili kişiye epeyce yardımı dokunacaktır.

Yunanistan’da taşınmaz fiyatları şu an en alt seviyelerdedir. Türkiye’den Yunanistan’a son yıllarda inanılmaz bir turist trafiği yaşanmaktadır. Yunanistan yatırım fırsatlarının yanı sıra Türk insanının çok sevdiği, doğası ve de özellikle eğlencesine hayran olduğu bir ülkedir. Dolayısıyla burada yazlık veya kışlık çok ekonomik fiyatlarla tatil ve/veya yaşam beldeleri satın alabilir, bu aldığı taşınmazı ailecek değerlendirebilir veya arzu ettiği zaman kiralayıp kira geliri elde edebilir.

 

Arzu eden yatırımcının Yunanistan’da banka kredisi kullanması mümkün müdür?

Şu anda artık mümkündür. Bilindiği üzere ülkede “Capital Controls” uygulaması bulunmaktadır. Dolayısıyla bankacılık işlemleri Yunan vatandaşları için belli şartlarla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak yabancı yatırımcıya bu konuda kolaylıklar, ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Özellikle bireysel banka kredisi kullanmanın önü açılmıştır. Bu konuda ilgi duyan yatırımcıya banka ile yapacakları görüşmelerine, iletişim ve bürokratik işlemlerine bizlerde yardımcı olmaktayız.

Belli bir araştırmayı daha önceden başlatıp, karar veren ve alım aşamasına varan bir yatırımcıya ne şekilde destek olmaktasınız?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu aşamaya gelen bir yatırımcının yapması gereken bir hayli bürokratik işlem bulunmaktadır. Bunlar da tamamen Yunanca dilinde yapılmak zorundadır. Eğer yatırımcı icra edilmesi gereken mühendislik, avukatlık, noterlik, bankacılık, vb gibi resmi işlemler için güvenebileceği bir ekibe sahip değilse, kendisine bu konularda doğrudan yardımcı olup, satın alım işlemini emniyetli bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktayız. Elbette arzu ederse, daha sonra Altın Vize alınması ile ilgili hukuki yardımları da kendisine sağlayabilmekteyiz.

 

Benzer Haberler

YUNANİSTAN, AKDENİZ VE AVRUPA’NIN EN CAZİP YATIRIM FIRSATI

YUNANİSTAN, AKDENİZ VE AVRUPA'NIN EN CAZİP YATIRIM FIRSATI Yunanistan’ın Turizm Bakanı...

Okumaya Devam..

YUNANİSTAN EKONOMİSİ CANLANIYOR, EMLAK FİYATLARI ARTIYOR…

2009’da başlayan Yunan ekonomik krizi bitti. Yunan İstatistik Kurumuna (ELSTAT) göre...

Okumaya Devam..

YUNANİSTAN SATILIK EVLER VE YUNANİSTAN GOLDEN VİSA | SON ŞANSLAR

Bildiğiniz üzere Yunanistan Golden Visa, Avrupa'daki diğer Golden Visa veren ülkelere göre...

Okumaya Devam..