Yatırımcı bültenimize üye olun!


E-posta adresiniz
Adınız
Soyadınız
Bu formu doldurmak suretiyle, paylaşmış olduğunuz kişisel bilgilerinizin, Vesta Global, şirket ortakları, bağlı olduğu kurumlar ve işbirliği içinde olduğu kurumlar tarafından size sağlanacak avantajların sunulabilmesi, satış, pazarlama ve benzer amaçlı her türlü iletişim faaliyetlerinin bildirimi maksatlarıyla, yürürlükteki mevzuata uygun olarak kullanılabileceğine izin vermiş bulunmaktasınız. Aksine yazılı bildiriminiz olmadığı müddetçe, Vesta Global’in size telefon, kısa mesaj, elektronik posta ve mektupla ulaşma hakkı olduğunu kabul etmektesiniz.

Levent Loft

Residence 12

0212 284 17 04

[email protected]

İlanları karşılaştırın

YUNANİSTAN EKONOMİSİ CANLANIYOR, EMLAK FİYATLARI ARTIYOR…

YUNANİSTAN EKONOMİSİ CANLANIYOR, EMLAK FİYATLARI ARTIYOR…

2009’da başlayan Yunan ekonomik krizi bitti. Yunan İstatistik Kurumuna (ELSTAT) göre Yunanistan’ın Gayrisafi Yurtiçi Hasılası 2017’de peş peşe dört çeyrek boyunca arttı ve Avrupa Komisyonu 2018 ve 2019’da, yılda %2,5 büyüme olacağını tahmin ediyor.

 

Yatırımcılar da Avrupa Komisyonu’nun iyimserliğine katılıyor. Yunanistan Bankasından alınan son verilere göre, yabancı alıcılar 2018 Ocak ayında, bir önceki yıla göre iki kat daha fazla Yunan gayrimenkulüne girdiler. Uluslararası otel zinciri Wyndham kapılarını Dolce Attica Riviera Otel’e açtı ve Four Seasons, Vuliagmeni’nin güney banliyösünde Four Seasons Astir Palace Athens Otel açmayı planlıyor.

 

Atina’nın ekonomik krizden 10 yıl sonra uluslararası gayrimenkul yatırımcılarına bakın neler sunuyor…

 

İçinde Bulunduğumuz Atina Gayrimenkul Piyasası

 

2018’in ilk altı ayında, Atina merkezde gayrimenkul fiyatları metrekare başına ortalama €1,500’yu buldu ve diğer Avrupa başkentlerinden katbekat daha ucuz. Metrekare başına, Atina’daki bir mülk; Lizbon’dakinden iki kat, Madrid, Barselona ve Berlin’den üç kat, Viyana’dan dört kat ve Paris’ten neredeyse 7 kat daha ucuz.

 

Yunan Bankasına göre, 2017’nin sonunda, Atina’da gayrimenkul 2008’in zirvesine kıyasla %44 daha ucuzdu. Ancak mülk fiyatlarındaki düşüş yavaşlıyor. 2015’te metrekare başına %5.3, 2016’da %1.8 ve 2017’de sadece %0.9 düşüş görüldü. Hatta çeyrek bazında, fiyatlar düşmeyi bıraktı, 2017’nin son çeyreğinde sabit kaldılar ve hatta diğer Yunan şehirlerinde artış görüldü.

 

IMF ise daha da iyimser yaklaşıyor. Küresel Finansal İstikrar Raporu Nisan 2018: Önümüzdeki Zorlu Yolculuk’a göre, Yunanistan’ın başkenti dünyanın en büyük 42 şehri arasında ev fiyatlarının yükselişinde 13.’ydü. IMF’ye göre, 2013 ve 2017 yılları arasında, gayrimenkul fiyatları Atina’da yaklaşık olarak %10 arttı. Aynı zamanda ülke genelinde fiyatlar düşmeye devam etti.

 

Konut inşaat piyasası canlanmaya başladı. ELSTAT’e göre, 2017’de Atina’da verilen yapı ruhsatı sayısı %13 artarak 10 yıldan sonra ilk defa artış gösterdi. Wall Street Journal’a göre, yeni rezidanslar kadar ofis alanlarını genişletmek isteyen şirketlerin de bulunduğu başkentteki inşaat projesi sayısı, çarpıcı şekilde arttı.

 

Yatırımcılara uygun fırsatlar

Atina emlak piyasası yükselen yatırım talebiyle bir canlanmaya giriyor. Yunanistan Bankası’na göre, 2017’de şehirdeki emlak alım-satımı %18 arttı ve 2017’de aynı döneme kıyasla 2018’in ilk iki ayında 1,5 kat daha fazlaydı.

 

Kısa vadeli mülklere olan talep, turistlerden gelen talep ile desteklenmektedir, bu nedenle bu kalabalığa hitap eden emlak yatırımcıları daha yüksek ve sabit getiri potansiyeline sahiptir. Yunanistan bir turist akını yaşıyor. Yunanistan Bankası’na göre, 2009’da 15 milyon olan yabancı turist sayısı 2017’de 30 milyona çıktı. Bu turistlerin birçoğu ülkedeyken, ekonomik durumu ne olursa olsun iyi korunmuş mirası ve güzel iklimi sayesinde popüler kalmaya devam eden Atina şehrini ziyaret ediyor.

 

Euromonitor International’ın tahminlerine göre Atina, Avrupa’da turist sayısı en hızlı artan ikinci şehir (ilki Kandiya). Uluslararası ziyaretlerin sayısı 2017’de 4,8 milyona ulaşarak 2016’dan %10 fazlaydı. Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE)’ye göre, ortalama Atina’da kalma süresi 2016’da 5.5 günden, 2017’de 5.7 güne çıktı. Airbnb’nin veri portalı AirDNA’e göre, ev paylaşım platformunda, Paris (%30), Berlin (%40) ve Barselona’ya (%40) kıyasla Atina’daki rezervasyon sayısı 2010’dan bu yana yılda %66 artıyor. Turistlerin en çok konakladığı yerler şehrin merkezi mahalleleri: Keramik, Koukaki, Makrygianni, Metaxourgeio, Monastiraki, Plaka ve Tisio olarak belirlenmiştir.

 

Yabancı yatırımcıların ilgisi ucuz, sözde altın vize ile çekiliyor: Toplamda en az 250.000 € karşılığında bir veya daha fazla mülk satın alınarak bir Yunanistan oturma izni alınabiliyor. Altın vize sunan diğer piyasalarda asgari tutar daha yüksektir: İspanya’da Golden Visa yatırımları 500.000 € iken, Portekiz’de 350.000 € ve Latvia’ya 262,700 €.

 

Yunan Golden Visa’ya rağbet artıyor. Enterprise Greece’e göre, Yunanistan 2017’de 2016’ya oranla %30 daha çok vize verdi. 2013’te programın başlatılmasından 2017’ye kadar, Çoğunluğu Çin’den olup (aile üyeleri de dahil, oturma izinlerinin neredeyse yarısı Çinlilere verilmiştir), Rusya’dan, Türkiye’den ve Mısır’dan gelen 2305 yatırımcıya Yunanistan’da oturma izni verildi.

 

Benzer Haberler

YUNANİSTAN, AKDENİZ VE AVRUPA’NIN EN CAZİP YATIRIM FIRSATI

YUNANİSTAN, AKDENİZ VE AVRUPA'NIN EN CAZİP YATIRIM FIRSATI Yunanistan’ın Turizm Bakanı...

Okumaya Devam..

YUNANİSTAN SATILIK EVLER VE YUNANİSTAN GOLDEN VİSA | SON ŞANSLAR

Bildiğiniz üzere Yunanistan Golden Visa, Avrupa'daki diğer Golden Visa veren ülkelere göre...

Okumaya Devam..

TÜRKLERDEN YUNANİSTAN’A GOLDEN VİSA AKINI

Türkiye’de artan ekonomik dalgalanmalar ve 250 bin Euro karşılığında oturum izni...

Okumaya Devam..