Yatırımcı bültenimize üye olun!


E-posta adresiniz
Adınız
Soyadınız
Bu formu doldurmak suretiyle, paylaşmış olduğunuz kişisel bilgilerinizin, Vesta Global, şirket ortakları, bağlı olduğu kurumlar ve işbirliği içinde olduğu kurumlar tarafından size sağlanacak avantajların sunulabilmesi, satış, pazarlama ve benzer amaçlı her türlü iletişim faaliyetlerinin bildirimi maksatlarıyla, yürürlükteki mevzuata uygun olarak kullanılabileceğine izin vermiş bulunmaktasınız. Aksine yazılı bildiriminiz olmadığı müddetçe, Vesta Global’in size telefon, kısa mesaj, elektronik posta ve mektupla ulaşma hakkı olduğunu kabul etmektesiniz.

Levent Loft

Residence 12

0212 284 17 04

[email protected]

İlanları karşılaştırın

PORTEKİZ, İSPANYA VE YUNANİSTAN: GOLDEN VİSA İSTATİSTİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

PORTEKİZ, İSPANYA VE YUNANİSTAN: GOLDEN VİSA İSTATİSTİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Portekiz, İspanya ve Yunanistan : Golden Visa İstatistiklerinin Karşılaştırılması

Yunanistan, İspanya ve Portekiz, Avrupa’nın en fazla talep çeken Golden Visa programlarıdır. İstatistiki olarak bu üç ülkenin Golden Visa bağlamında gelen yatırım taleplerini karşılaştıralım.

Lokasyon bakımından gayrimenkul yatırımları

Yunanistan ve Portekiz’de Golden Visa dahilinde yapılan gayrimenkul yatırımları ağırlıklı olarak başkentte yapılmaktadır fakat İspanya’da bu durum değişiklik göstermektedir. İspanya’da yatırım yapan yatırımcıların yalnızca altıda biri Madrid kentinde yatırım yapmaktadır, bu yatırımları yapan yatırımcılar ağırlıklı olarak şehrin ikinci kenti olan Barcelona’da yapmışlardır.

ispanya'da golden visa yatırımları portekizde golden visa yatırımları yunanistanda golden visa yatırımı

Milletler bakımından karşılaştırma

Bu üç Golden Visa programlarında, en yüksek başvuru yapan millet Çinliler oldu, fakat Çinlilerin çoğunluğu(%60) sadece Porkekiz’de yatırım yaptılar. Ruslar, Yunanistan ve İspanya dahilinde en çok yatırım yapan 2. millet oldular, fakat İspanya dahilindeki yatırımlarda 3. sıradalar. İspanya’da yapılan Golden Visa yatırımları bakımından 2.sırayı Breziyalılar aldı.

yatırımcılar ispanya golden visa yatırımcılar yunanistan golden visa yatırımcılar portekiz golden visa

Toplam yatırım dağılımı bakımından

Bu üç ülkede, Golden Visa yatırımlarının çoğu gayrimenkul yatırımı ile yapılmaktadır (Yunanistan diğer yatırım seçeneklerine izin vermeyi planlamasına rağmen, şu ana kadar resmi makamlardan böyle bir açıklama gerçekleşmemiştir), fakat İspanya dahilinde yapılan yatırımların üçte biri gayrimenkul yatırımı değildir.

Başvuru hacmi

Yıllardan beri, Portekiz, Golden Visa başvuruları bakımından liderliğini sürdürüyordu fakat son yıllarda artan Yunanistan Golden Visa başvuruları ile bu yıl dahilinde Yunanistan toplam başvuru bakımından Portekiz’in önüne geçerek liderliğini aldı. Diğer bir yandan İspanya Golden Visa başvurularında da güzel bir artış sağlandı, 2017 dahilinde %140 gibi bir artış gözlendi.

Başvuru sahibine bağımlı kişiler bakımından

Portekiz Golden Visa programına başvuran kişilerin aile büyüklüğü bakımından ortalama olarak 3 kişi olmasına rağmen, İspanya Golden Visa programı bekarlar için daha cazibeli gözüküyor. Bu bağlamda İspanya Golden Visa’ya başvuru yapan kişilerin aileleri ortalama olarak 1.87 kişiden oluşmaktadır.

Benzer Haberler

Lizbon Lüks Gayrimenkul Pazarı

Lizbon, Bir Dünya Şehri... Son yıllardaki ekonomik küreselleşme, metropollerin kendi...

Okumaya Devam..

YUNANİSTAN, AKDENİZ VE AVRUPA’NIN EN CAZİP YATIRIM FIRSATI

YUNANİSTAN, AKDENİZ VE AVRUPA'NIN EN CAZİP YATIRIM FIRSATI Yunanistan’ın Turizm Bakanı...

Okumaya Devam..

YUNANİSTAN EKONOMİSİ CANLANIYOR, EMLAK FİYATLARI ARTIYOR…

2009’da başlayan Yunan ekonomik krizi bitti. Yunan İstatistik Kurumuna (ELSTAT) göre...

Okumaya Devam..