Yatırımcı bültenimize üye olun!


E-posta adresiniz
Adınız
Soyadınız
Bu formu doldurmak suretiyle, paylaşmış olduğunuz kişisel bilgilerinizin, Vesta Global, şirket ortakları, bağlı olduğu kurumlar ve işbirliği içinde olduğu kurumlar tarafından size sağlanacak avantajların sunulabilmesi, satış, pazarlama ve benzer amaçlı her türlü iletişim faaliyetlerinin bildirimi maksatlarıyla, yürürlükteki mevzuata uygun olarak kullanılabileceğine izin vermiş bulunmaktasınız. Aksine yazılı bildiriminiz olmadığı müddetçe, Vesta Global’in size telefon, kısa mesaj, elektronik posta ve mektupla ulaşma hakkı olduğunu kabul etmektesiniz.

Levent Loft

Residence 12

0212 284 17 04

[email protected]

İlanları karşılaştırın

MAG NİSAN 2018 – RÖPORTAJ

MAG NİSAN 2018 – RÖPORTAJ

AVRUPA OTURMA İZNİ SAHİBİ OLUN!

Vesta Global markasının kurucuları Teuta Narazan ve V. Armağan Akyüz, Yunanistan, Portekiz ve birçok Avrupa ülkesinde müşterilerine verdikleri konut ve ticari gayrimenkul hizmetleri hakkında bizleri bilgilendiriyor…

 

Sizi ve firmanızın ortaya çıkış yolculuğunu kısaca dinleyebilir miyiz?

Vesta Global, Teuta Narazan ve V. Armağan Akyüz ortaklığında 2017 yılında kuruldu. Aslında Armağan Bey’in eşi ile ben çocukluk arkadaşıyız. Yani tanışıklığımız çok eskiye dayanıyor.

Armağan Bey, 15 yıldır gayrimenkul sektöründe ve 8 yıldır da VAA gayrimenkul ‘ün sahibi. Levent Loft’un satış ofisi olarak hayata geçen VAA gayrimenkul, bugün Türkiye başta olmak üzere Londra ve birçok farklı ülkede konut ve ticari gayrimenkul danışmanlığı yeriyor müşterilerine.

Ben ise son 15 yıldır kurumsal firmalarda farklı görevlerde çalıştım En son Doğuş’un d.ream şirketinin CRM müdürüydüm. Hala farklı firmalara pazarlama ve CRM danışmanlığı vermekteyim.

İkimiz de tamamen farklı mesleki disiplinlerden geldiğimiz için gayrimenkul sektöründe alışılagelmiş iş yapış şekillerinin dışında bir bakış açımız oluştu.

Bugün, Vesta Global, Dünya’nın bir çok farklı kentinde müşterilerine hizmet sunmaya devam etmektedir. Oturma izni programlarından, farklı kıtalarda rezidans projelerine, şehir dairelerinden okyanusta adalara, Avrupa’da şatolardan, Alp’lerde chaletlere, İtalya’da şarap bağlarından, Fransa’da avlaklara kadar birçok farklı zevke ve ihtiyaca cevap verebilecek bir portföyü̈ vardır.

 

Müşterilerinize hangi hizmetleri veriyorsunuz?

En geniş tabiri ile yatırım yoluyla vatandaşlık, daimi oturum programları ve uluslararası gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

Uluslararası literatürde “Golden Visa” (Altın Vize) olarak bilenen program kapsamında yatırım yolu ile oturma izni ve vatandaşlık hakkı alınabiliyor. Birçok Avrupa ülkesi yabancılara bu fırsatı sunuyor. Türklerin en çok tercih ettiği ülkeler Yunanistan, Portekiz ve İspanya

Golden Visa” programlarının en düşük yatırım baremine sahip olan ülkesi Yunanistan’ın. Sadece 250.000’luk bir gayrimenkul yatırımı sonrasında 40 gün içinde oturma iznini almak mümkün. Oturma izni yatırımcıyı, eşini, 21 yaşından küçük çocuklarını ve anne babasını da kapsadığı için ailecek faydalanabiliyorsunuz.

Türk’ler yatırım amacı ile kira vermek için en çok Atina’yı tercih ediyor. %8’e varan yıllık kira getirisi olan ticari gayrimenkuller sunabiliyoruz. İkinci ev olarak düşünen yatırımcılarımız ise ağırlıklı olarak adaları tercih ediyor. Paros, Mykonos ve Santorini gibi adalara yakınlığı ile en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Ayrıca Bodrum ve Çeşme’deki gayrimenkul fiyatlarının artışı, yaşamın pahalılaşması insanları yazlarını Yunan adalarında geçirmeye yöneltti.

İspanya’da 500.000’luk gayrimenkul yatırımı ile oturma izni hakkına sahip oluyorsunuz. Madrid, Barcelona ve Valencia ise Türklerin tercih ettiği bölgeler. Bu şehirlerde kriz dolayısı ile uygun fiyatlara gayrimenkuller bularak kira geliri elde etmek mümkün. İspanya’nın yıldız Madrid, krize rağmen emlak fiyatlarının artış görmesi sebebi ile yatırım yapmak için özellikle yönlendirdiğimiz bir şehir. Örneğin Salamanca bölgesi, İspanyol emlak portalı Idealista’nın verilerine göre, 2017’in ilk çeyreğine %8 değer artışı gösterdi.

Portekiz ise 6. Yılda vatandaşlık vermesi ile diğer Golden Visa programlarından ayrılıyor. 500.000€’luk gayrimenkul yatırımı sonrasında 5 yıllık oturma iznini takiben ülkede ikamet etme zorunluluğu bulunmadan Portekiz Pasaportuna başvurma hakkına sahip oluyorsunuz. Portekiz aynı zamanda oturma izni ile ülke de çalışma hakkın da verdiği için özellikle taşınmak isteyen Türkler tarafından tercih edilebiliyor.

Amerika’da ise EB5 vizesi ile belirli projelere 500.000 $ yatırım yaparak Green Card elde edebiliyorsunuz. EB5 yatırımları Amerika’ya tamamen taşınmak isteyen yatırımcılarımızın ilgisini daha fazla çekmektedir.

Vesta Global’de yurtdışındaki yerel ortaklarımız ile beraber yurtdışı yatırımlar ve oturma izni konularında müşterilerimize uygun gayrimenkulün bulunmasından, hukuki süreçlere ve oturma izninin alınmasına kadar tüm evrelerde hizmet veriyoruz.

Yunanistan, Portekiz, İspanya, Amerika  aktif olarak hizmet verdiğimiz ülkeler.

Aynı zamanda bir çok yerli inşaat şirketi ve yatırımcıya yurtdışında a’dan z’ye yatırım danışmanlığı veriyoruz.

Yurtdışında kimler yatırım yapmayı tercih ediyor?

Yıllardır sadece Türkiye’de belli bir kesimin tercihiydi yurtdışı emlak yatırımı.

Ailesinde en az bir kişinin yurtdışı deneyimi olan, yabancı dil bilen, sık seyahat eden bir kesim vardı. Yine İstanbul’un kaotik hayatından bunalmış ve huzur arayan bir kitle de Miami gibi rahat ve keyifli şehirlere yatırım yaparak taşındı.

Ancak 5-6 yıldır daha geniş bir yatırımcı kitlesinin de ilgisini çekmeye başladı.Bu küreselleşmenin doğal bir sonucu olmakla beraber, Türkiye’deki mevcut ekonomik ve politik konjonktürün ve siyasi kutuplaşmanı da etkisi mevcut.

Tüm bunların yanı sıra, yurtdışındaki yeni projelerde sunulan uygun ödeme şartları ve zaman zaman kullandırılabilen mortgage kredi avantajları Türk yatırımcılar için cazibe yarattı.

Oturma izni ve vatandaşlık için başvuran yatırımcılarımız ise daha deniş bir yelpazede olduğunu söyleyebiliriz. Yurtdışı şirket kurmadaki avantajlar için başvuran patronlar da var torununu alıp emeklilik parası ile Yunanistan’a göç etmek isteyen babaanneler de.

Ağırlıklı olarak beyaz yakalı çalışan, birikimini yurtdışında değerlendirmek ve alternatif bir hayat fırsatı olarak AB oturma izni sahibi olmak isteyen birçok danışanımız mevcut. 15 Eylül sonrasında Türkiye’den taşınmak isteyen bir kitle de var ki, burada her yaştan, her meslekten, her sosyo-ekonomik sınıftan müşterimiz mevcut. 

Yurtdisinda yatırım yapmanın avantajlarından bahsedebilir misiniz?

Herşeyden önce yurtdışında yatırım demek sürekli değer kazanan bir mülk, seyahat özgürlüğü, varlık güvenliği, kişisel sigorta, gelecek güvencesi, çocuklarınızın eğitimi, gelecek kuşaklar için güvenli bir miras anlamına geliyor.

Son 1,5 yıldır Türkiye’de düşen emlak fiyatlarının aksine akıllı yurtdışı yatırımları ile  yüksek kira getirisi elde etmek çok mümkün. Golden Visa ülkelerinde Euro ile kira getirisine artı olarak bir çok farklı avantaj var.

Yunanistan, yatırımcıya, eşine, 21 yaşından küçük çocuklarına, yatırımcının anne-babasına ve eşinin anne babasına , oturma izni ve Avrupa Birliği vizesiz serbest dolaşım hakkı sunuyor.

Portekiz, yatırımcıya, eşine, 21 yaşından küçük çocuklarına oturma ve çalışma izni sunuyor. Ayrıca Portekiz’de ikamet etme  zorunluluğu olmadan 6. Yılda Portekiz vatandaşlığına başvurma imkânı veriyor. Avrupa Birliği vizesiz serbest dolaşım hakkı da bulunuyor.

İspanya da yatırımcıya, eşine, 21 yaşından küçük çocuklarına oturma ve çalışma izni sunuyor. Tüm Golden Visa programlarında olduğu gibi Avrupa Birliği vizesiz serbest dolaşım hakkı da yanında geliyor.

Amerika’da ise EB-5 vizesine uygun yatırımları  direkt olarak Green Card alma hakkı veriyor. 5. Yılda yatırımınızı geri alabilir ve ailecek ömür boyu Green Card’dan faydalanabilirsiniz.

Yatırımcının yolculuğundan biraz bahseder misiniz? Danışanlarınıza ne gibi servisler veriyorsunuz.

Her şey öncelikle, yatırım yapılacak ülkenin seçilmesi ile başlıyor. Yatırımcıların akıllarındaki planlara ve beklentilerine uygun bir şehre yatırım yapması için gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz.

Yatırım taleplerine uygun olası gayrimenkul portföyünün sunulması, gayrimenkullerin yerinde gezilmesi, alım ve tapu işlemleri dahil tüm süreçlerinin takibini yapıyoruz.

İlgili ülkede banka hesabınızın açılması, banka ile ilişkilerin koordinasyonu ve vergi numaranızın alınmasını organize ediyoruz.

Hukuk bürosu ve noter aracılığı ile vekalet işlemlerinin yapılması ve diğer tüm hukuki ve bürokratik süreçlerin takibinin gerçekleştirilmesini ve  bu süreçte gayrimenkul alımı ve oturma izinleri konusundaki tüm süreçlerde hukuki temsilciliğinizin yapılmasını sağlıyoruz.

Tapu işlemlerinin tamamlanmasından sonra, parmak izninizin alınarak avukatlarımız  ile oturma izni başvurunuzun yapıyoruz. Ülkeye tekrar gelmenize gerek kalmadan başvuru süreciniz tarafımızca takip ediliyor.

Yatırımcılarımız arzu ederse satın aldıkları gayrimenkullerde gerekli durumlarda tadilat, kiralama ve bakım hizmeti veriliyoruz. Mülklerini değerlendirilerek gelir elde etmeleri için kiraya verilmesi ve kiracılar ile ilişkilerin yürütülmesini yine yerel iş ortalarımız ile sağlıyoruz.

Özel projelerinizden ve yakın donem planlarınızdan bahsetsek son olarak…

Bu sene birçok  farklı ülkedeki projelerin lansmanını yapıyoruz. Yeni ülkeler portföyümüze katıyoruz.

Bizim için en heyecan verenlerinden bir tanesi Varyap’ın Atina’daki ilk yatırımı olan “Varyap Akropoli” projesi. Bu büyüklükte bir  Türk şirketinin Yunanistan’da yaptığı ilk konut projesi. Projenin bütün Satış ve Pazarlamasını biz yürütüyoruz. Ön satışlar başladı. Şimdiden bir çok daire opsiyonladı.

 

Portekiz’de çok önemli bir devlet adamının projesi olan “Cascais 1899” butik otel yatırımı ile  Portekiz Golden Visa imkânı sunuyoruz. Yıllık Euro üzerinden %4’e varan kira getirisine ek olarak 6. yılda daimî oturma iznine sahip olunca proje yatırdığınız tutarı size%100 iade ediyor

Miami’de dünyaca ünlü mimar Raphael Vinoly tasarımı “One River Point” in Türkiye’deki yetkili satış ofisiyiz. Mayıs ayında Türkiye lansmanını beraber yapıyor olacağız.

New York Hudson Yards’da açılacak Marriott’un üst segment otel markası Autograph Collection” ın lansmanını yapıyor olacağız ve Türk yatırımcılara güvenilir bir şekilde EB-5 vizesi ile Green Card avantajı sunmuş olacağız.

Mayıs’ın ilk haftası ise Vesta Global olarak tüm projelerimiz ile beraber Ankara’dayız. Hem bir tanışma davetimiz hem de Ankaralı yatırımcılar ile birebir görüşmelerimiz olacak. Kısa bir süreliğine Ankara’ya geldiğimiz için ilgilenen yatırımcıların önden randevu almalarını öneririz.

Benzer Haberler

EB-5 YATIRIMCI VİZESİ PROGRAMI İLE GREENCARD

EB-5 yatırımcı vizesi ile ilgili bilgi karışıklığına ve bilgi eksikliğine istinaden Vesta...

Okumaya Devam..

PORTEKİZ GOLDEN VİSA İÇİN EN DURGUN AY: HAZİRAN: 90 BAŞVURU KABUL EDİLDİ – €53M YATIRIM

Portekiz Hudut ve Göçmenlik Bakanlığının verilerine göre, Haziran ayında 90 başvuru kabul...

Okumaya Devam..

STAR GAZETESİ HABERİ

Yurtdışı oturum izinleri ve Avrupa Birliği serbest dolaşım hakkı sağlayan Golden Visa...

Okumaya Devam..